Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

diecezji Bielsko-Żywieckiej

Piekielna korespondencja

Przyjęło się twierdzić, że długie jesienne wieczory są świetną okazją, aby sięgnąć po książkę. Dlatego proponuję ze swojej strony prozę znanego i cenionego na świecie brytyjskiego pisarza, filozofa i teologa Clive’a Staplesa Lewisa. Jest on autorem wielu książek oraz esejów religijno-filozoficznych, dzięki którym stał się autorytetem wśród chrześcijan. Na jego twórczość wyraźnie wpłynęło nawrócenie z ateizmu. Najbardziej znanym jego utworem jest cykl Opowieści z Narnii ukrywający pod baśniową fabułą liczne symbole chrześcijańskie.

Równie znanym i cenionym dziełem Lewisa są Listy starego diabła do młodego. Książka została po raz pierwszy opublikowana w 1942 roku. Autor wykazał się niezwykłym pomysłem. Każdy rozdział to list starego, wykwalifikowanego kusiciela o imieniu Krętacz do młodszego, niedoświadczonego w diabelskich technikach Piołuna. W listach zamieszcza on rady w sprawie kuszenia pewnego mężczyzny. Nie szczędzi przy tym surowych osądów poczynań podopiecznego, złośliwych uwag i wyrafinowanych gróźb. Ich stosunki wydają się całkowici przesiąknięte złem. W miarę czytania poznajemy mechanizmy, jakimi posługuje się szatan, aby odciągnąć człowieka od Boga. Odsłania się przed nami także rozwój życia wewnętrznego samego kuszonego. Cały czas szuka prawdy, w czym przeszkadzają mu podszepty diabła, ale czuwa nad nim również anioł stróż, starając się wskazywać mu drogę dobra.

Książka Lewisa przede wszystkim zwraca uwagę na prosty, aczkolwiek zapominany często fakt istnienia szatana. Pisarz przedstawia, jak sprytnie próbuje on oszukiwać człowieka i pozbawiać go Bożej łaski. Dzięki listom odkryć można tajemnice ludzkiej duszy i nazwać po imieniu problemy z jakimi każdemu przychodzi się mierzyć. Autor posługuje się starannym językiem. Tworzy specyficzny nastrój idealnie pasujący do wykreowanej, zaskakującej co krok, piekielnej rzeczywistości jawiącej się jako zinstytucjonalizowana organizacja pełna oszustw i podstępów. Ogromną zaletą książki jest również oryginalna i przemyślana fabuła.

Polecam Listy starego diabła do młodego C. S. Lewisa jak i całą jego twórczość ze względu na jej nieprzeciętny oraz ponadczasowy charakter. Niezwykle dojrzałe wywody pisarza doskonale opisują złożoną i trudną rzeczywistość duchowego wymiaru. I choć czytelnik zmuszony jest do umysłowego wysiłku w starciu z jego tekstami to na pewno warto podjąć to wyzwanie.

Kamil Duc